Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 52 cbm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 120–160 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Brick Material | Quick Lime, OPC Cement, Fly Ash |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Capacity | 52 m3 per day |
| Power Consumption | 75 KW |
| Brand/Make | Impulse |
| Voltage | 415 V |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 32 cbm |
| Production Capacity | 30 m3 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 80–120 kW |
| Included Components | Boiler System, Autoclave System |
| Usage/Application | Brick Making |
| Brick Material | Fly Ash, OPC Cement, Quick Lime, Concrete |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Brand | Impulse |
| Power Consumption | 75 kW |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are providing a broad array of Automatic AAC Plant.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery.
Additional Information: