Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 104 cbm |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 160–200 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Brand | Impulse |
| Color | ICE BLUE , DARK GRAY |
| Brick Material | Fly Ash, Quick Lime, OPC Cement |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 20 cbm |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Automation Grade | Manual |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 80–120 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Brand | Impulse |
| Brick Material | OPC Cement, Quick Lime, Fly Ash |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Usage Area | On Site |
| Country of Origin | Made in India |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Plant, AAC Plant Autoclaves, Light Weight Brick Plant and AAC Block Making Machine from Pune, India.
Additional Information: