Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 104 cbm |
| Production Capacity | 100 m3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 200–250 kW |
| Included Components | Boiler System, Autoclave System |
| Brand | Impulse |
| Brick Material | Concrete, Fly Ash, Quick Lime |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Usagge | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Plant Capacity | 104 cbm auto tilting |
| Method | Autoclave Aerated |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 200–250 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Brick Type | Solid |
| Brand | Impulse |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 62 cbm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| I deal in | New Only |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 160–200 kW |
| Included Components | Boiler System, Autoclave System |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Production Capacity | 62 m3 per day |
| Brand | Impulse |
| Power Consumption | 75 kW |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
We are among the reputed organizations, deeply engaged in offering an optimum quality range of 62 M3 Automatic AAC Plant.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 82 cbm |
| Production Capacity | 82 cbm |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Capacity | 4500 per day |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 160–200 kW |
| Included Components | Autoclave System, Boiler System |
| Material | Mild Steel |
| Brick Material | OPC Cement, Quick Lime, Fly Ash |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Brand | Impulse |
| Power Source | Electric |
| Area Required | 10000 Square Feet |
We are the leading supplier of AAC Block Plant made available to our clients at competitive prices.
The offered range is approved by our respected customers for their Better Strength, Corrosion Resistance, Strong Construction, Best Performance, Easy To Operate And Long Service Life. These products are manufactured using best quality raw material and higher techniques as per the set quality standards.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 32 cbm |
| Production Capacity | 30 m3 |
| Automation Grade | Manual |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 80–120 kW |
| Included Components | Boiler System, Autoclave System |
| Brand | Impulse |
| Brick Material | Fly Ash, Concrete |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Usage | Industrial |
Additional Information: