Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 82 cbm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Capacity | 2000 Blocks per Hour |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 160–200 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Brick Material | Quick Lime, OPC Cement, Fly Ash |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Usage Area | On Site |
| Usage/Application | Industrial |
| Production Capacity | 82 CBM |
| Power Consumption | 45 kW |
| Voltage | 360 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand/Make | Impulse |
Additional Information: