Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Block Type | Solid |
| Plant Capacity | 20 CBM |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 1000-1500 Blocks per hour |
| Production Capacity (Blocks/8 hr shift) | Up to 3000 |
| Motor Power | 5 HP |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Machine Type | Egg Laying |
| Power | 80–120 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Usage/Application | Industrial |
| Method | Autoclave Aerated |
| Insulation Wall | Double Wall |
| I Deal In | New Only |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Brand | Impulse |
| Material | Mild Steel |
We are engaged in offering the Lightweight Block Making Machine along with Capacity1000-1500 Blocks per hour to be used for AAC Block Making
Additional Information: