Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 62 CBM |
| Capacity | 62 CBM |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 120–160 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Material | Mild Steel |
| Brick Material | OPC Cement, Fly Ash, Quick Lime |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Brand | Impulse |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Plant, AAC Plant Autoclaves, Light Weight Brick Plant and AAC Block Making Machine from Pune, India.
Additional Information: