Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 32 cbm |
| Production Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Power | 80–120 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Method | Autoclave Aerated |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Block Type | light weight |
| Brand | Impulse |
| Power Requirement | 85 HP |
| Brick Material | Quick Lime, Fly Ash, OPC Cement |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Warranty | 1 Year |
| Usage Area | On Site |
| Voltage | 360 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Machinery.
The offered range is approved by our respected customers for their Better Strength, Corrosion Resistance, Strong Construction, Best Performance, Easy To Operate And Long Service Life. These products are manufactured using best quality raw material and higher techniques as per the set quality standards.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 40 cbm |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 80–120 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Method | Autoclave Aerated |
| Brand | Impulse |
| Power Requirement | 220v |
| Brick Material | Fly Ash, OPC Cement, Concrete, Quick Lime |
| Each Block Cubic Meter | 0.5 |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Usage Area | On Site |
| Production Capacity | 2200 per days |
| Brick Type | Light Weight |
| Power Consumption | 85 Kw |
| Country of Origin | Made in India |
| Autoclave Length | 40 cbm |
| Tolerance | 0.5 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Grade | Semi-Automatic |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Machinery.
The offered range is approved by our respected customers for their Better Strength, Corrosion Resistance, Strong Construction, Best Performance, Easy To Operate And Long Service Life. These products are manufactured using best quality raw material and higher techniques as per the set quality standards.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 32 cbm |
| Capacity | 30 m3 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 80–120 kW |
| Brick Material | OPC Cement, Fly Ash, Quick Lime |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Usage Area | On Site |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are providing a broad array of Automatic AAC Plant.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 80 |
| Capacity | 80 M3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 120–160 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Brand | Impulse |
| Brick Material | Fly Ash, Quick Lime, OPC Cement |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Usage | Industrial |
We are the leading supplier of AAC Blocks Line made available to our clients at competitive prices.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 62 cbm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Capacity | 15 m3 per day |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 120–160 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Impulse |
| Brick Material | Concrete, Fly Ash, Quick Lime |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Usage Area | On Site |
| Power Consumption | 50 kW |
| Voltage | 120 V |
| Surface Finish | Color Coated |
We are successfully meeting the varied needs of our clients by offering a wide gamut of 62 M3 Automatic AAC Plant as per their precise needs.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 100–150 m³/day |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 2500 Blocks per Hour |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 250–300 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Usage/Application | Brick Making |
| Brick Material | Quick Lime, OPC Cement, Fly Ash |
| Plant Type | Modular Plant |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Usage Area | On Site |
| Brand/Make | Impulse |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 52 cbm |
| Production Capacity | 2800 per day |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 120–160 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Brand | Impusle |
| Material | Mild Steel |
| Brick Material | Fly Ash, OPC Cement, Quick Lime |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Usage Area | On Site |
| Frequency | 180 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Power Source | Electric |
| Finishing | Powder Coating |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Machinery, etc from Pune, India.
The offered range is approved by our respected customers for their Better Strength, Corrosion Resistance, Strong Construction, Best Performance, Easy To Operate And Long Service Life. These products are manufactured using best quality raw material and higher techniques as per the set quality standards.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 30 cbm |
| Capacity | 30 m3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 120–160 kW |
| Included Components | Autoclave System |
| Material | Mild Steel |
| Brick Material | Quick Lime, OPC Cement, Fly Ash |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Production Capacity | 15 m3 per day |
| Brand/Make | Impulse |
| Power Source | Electric |
| Surface Treatment | Color Coated |
With our years of experience & in-depth knowledge in this field, we are engaged in offering a quality-assured array of Autoclaved Lightweight Concrete Block Making Machine.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 52 cbm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Capacity | 2000 Blocks per Hour |
| Power | 120–160 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Method | Autoclave Aerated |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Impulse |
| Power Requirement | 150 |
| Model Name/Number | 52 CBM |
| Block Type | Solid |
| Brick Material | OPC Cement, Quick Lime, Fly Ash |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Warranty | 1 Year |
| Usage Area | On Site |
| Usage | Industrial |
Additional Information: