Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 52 cbm |
| Automation Grade | Manual |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 120–160 kW |
| Included Components | Boiler System, Autoclave System |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Block Type | Solid |
| Brand | Impulse |
| Fuel Type | Coal |
| Brick Material | Fly Ash, Quick Lime, OPC Cement |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Plant, AAC Plant Autoclaves, Light Weight Brick Plant and AAC Block Making Machine from Pune, India.
The offered range is approved by our respected customers for their Better Strength, Corrosion Resistance, Strong Construction, Best Performance, Easy To Operate And Long Service Life. These products are manufactured using best quality raw material and higher techniques as per the set quality standards.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery.
Additional Information: