Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 150–200 m³/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 200–250 kW |
| Included Components | Boiler System, Autoclave System |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Stainless Steel |
| Block Type | Solid |
| Brand | Impulse |
| Brick Material | Quick Lime, Fly Ash, OPC Cement |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 360 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Machinery, etc from Pune, India.
The offered range is approved by our respected customers for their Better Strength, Corrosion Resistance, Strong Construction, Best Performance, Easy To Operate And Long Service Life. These products are manufactured using best quality raw material and higher techniques as per the set quality standards.
Our industry is blessed with an knowledgeable and experienced team of experts, who are providing best quality products as per the specific requirements of clients. We are surrounded by the top manufacturers in the india for AAC Plants and have great experience in creating other building material plants and machinery.
Additional Information: