Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 16 cbm |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1000-1500 Blocks per hour |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 80–120 kW |
| Included Components | Autoclave System, Boiler System |
| Brand | Impulse |
| Brick Material | Fly Ash, Quick Lime, OPC Cement |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
| Usage/Application | Industrial |
| Production Capacity | 16 CBM |
| Material | ms |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 360 V |
We are the leading supplier of AAC Bricks Making Plant made available to our clients at competitive prices.
Additional Information: