Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 125 cbm |
| Capacity | 125 cbm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 160–200 kW |
| Included Components | Main Production Line, Boiler System, Autoclave System |
| Brand | IMPULSE |
| Brick Material | Fly Ash, OPC Cement, Quick Lime |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
Being one of the renowned firms in the industry, we are decidedly involved in providing a premium quality array of Wire Cutting Machine.
Additional Information: