Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 200 cbm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| Capacity | 11000 per day |
| Autoclave Pressure | 12–14 bar |
| Power | 200–250 kW |
| Fuel Type | Coal |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Stainless Steel |
| Block Type | light weight |
| Method | Autoclave Aerated |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Usage Area | On Site |
We are the leading supplier of AAC Block Machinery made available to our clients at competitive prices.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Plant |
| Plant Capacity | 16 cbm |
| Production Capacity | 30 m3 |
| Automation Grade | Manual |
| Block Density | 400–500 kg/m³ |
| I deal in | New Only |
| Autoclave Pressure | 10–12 bar |
| Power | 80–120 kW |
| Included Components | Boiler System, Autoclave System |
| Brick Material | Quick Lime, OPC Cement, Fly Ash |
| Fuel Type | Coal |
| Block Size | 600×200×200 mm |
| Plant Type | Turnkey Plant |
| Brand | Impulse |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Finishing | Color Coated |
| Power Source | Electric |
We are a leading Manufacturer of aac blocks manufacturing plant, AAC Bricks Plant, AAC Plant Autoclaves, Light Weight Brick Plant and AAC Block Making Machine from Pune, India.
Additional Information: